• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports

Besyo ile Spor Bilimleri Fakülteleri  arasındaki farkı anlayabilmek için ilk önce bunların yapısından bahsetmek gerekir.Günümüzde yeni fakülteleşmeye gidilsede önceden bu üniversitelerin hepsi Besyo’ydu yani yüksekokuldu daha sonrasında bazı yüksekokulların fakülteleşmeye gidilerek isminin değişmesi ile ortaya spor bilimleri fakülteleri çıkmıştır.Yani verilen eğitim, bölüm ve dersler de herhangi bir değişiklik olmamıştır. Olan değişiklik sadece mezuniyet belgesinde yüksekokul yerine fakülte yazmasıdır.Genel olarak  anlatacak olursak birisi yüksekokul birisi fakülte  yüksekokullar müdürlük ile yönetilirken fakülteler dekanlıklar ile yönetilmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ( Besyo) belirli bir alanda eğitim-öğretim verebilen bir kurum iken Spor Bilimleri Fakülteleri adından da anlaşılacağı üzeri bilimsel alanlarda çalışmalar yapabilen bu çalışmaları yayınlayabilen  ve kendisine yeni birimler bağlayabilen bir kurum olma özelliği taşımaktadır.

Besyo mu, Sbf mi?

Aslında  ikiside arkadaşlar  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yani besyo ile Spor Bilimleri fakülteleri(Sbf) arasında en azından sizler açısından bir fark yoktur. Bu fark yalnızca üniversitelerin kendi içlerindeki işleyiş tarzlarındaki değişikliktir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birisi dekanlık ile yönetilirken birisi müdürlük ile yönetiliyor yani yetki artırılması veya sınırlandırılması da diyebiliriz.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Spor Bilimleri Fakültelerine mi dönüyor?

Evet arkadaşlar buna öncülük eden Türkiye'nin önemli üniversiteleri artık besyo yerine yerini sbf’ye yani Spor Bilimleri Fakültelerine bıraktı bile gelecek yıllarda diğer üniversitelerin besyo bölümlerininde Spor Bilimleri Fakülteleri olması artık an meselesidir ve çalışmalarına başlanmıştır. Bizim de istediğimiz zaten bütün besyo’ların  bir an önce fakülte olmasıdır. Çünkü bütün okuyan öğrencilerimizin fakültelerde mezun olmasını istiyoruz. Bunun nedeni toplum tarafından besyo’ların yanlış bilinmesidir. Toplumun geneli Beden Eğitimi Bölümünü 2 yıllık olarak biliyor olması hem besyo okuyanları hemde bu bölümün hocalarını rahatsız etmektedir. Toplumun bu konuyu yanlış bilmesinin başlıca nedeni de Besyo yani Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu sonundaki yüksekokulu ifadesidir. Halk tarafından oluşan algıya göre yüksekokulu kelimesi 2 yıllık üniversite eğitimini, fakülte kelimesi de 4 yıllık üniversite eğitimini oluşturmaktadır. Besyo’ların Sbf’lerle yer değiştirmesi demek toplumda da   bulunan yanlış algının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen beğenip yorum yazınız.

Kullanılan Kısaltmalar;

SBF = Spor Bilimleri Fakültesi

Besyo = Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu