• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yani Besyo ve Spor Bilimleri Fakülteleri yani SBF sınavlarına girmeye karar verdiniz. İster sporcu olun ister olmayın, sınav sistemine hazırlanmanız gerekmektedir.

NOT: Bazı istisnalar vardır. Örneğin; çok iyi sporcu olmanız ve koordinasyon ve özel yetenek sınavlarında gerçekten başarılı olacak bir potansiyele sahip olmanız.

BESYO Hazırlık Kursları hemen hemen Besyo’ların kurulmasıyla aynı tarihlere dayanmaktadır. Peki Besyo Hazırlık Kursları ne işe yarar? Besyo Hazırlık Kursları sizin kişisel gelişiminizi ve yeteneklerinizi en üst düzeye çıkartarak, sizlerin başarılı olacağınız üniversiteleri analiz ederek sizleri sınava yönelik hazırlayan bir nevi spor dershaneleridir. Aynı zamanda sizlere rehberlik edecek, tercihlerinizi yapmanıza yardımcı olacak, sizlerin yanlış tercih yapmanızı engelleyecek ve doğru tercih ile okula yerleşmenizi sağlayacaktır.

Besyo Hazırlık Kurslarında Neler Yapılır?

Besyo Hazırlık kurslarını genel antrenmanlarına ayıracak olursak 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

1 – Koordinasyon

2 – Atletizm

3 – Branş

Antrenmalarıdır.

1 – Koordinasyon Antrenmanları

Koordinasyon antrenmanlarında adayların yeteneklerine göre eğitim verilerek bütün üniversitelerin sınav sistemlerinin barındırdığı bir parçasal antrenman sisteminden başlayarak adayın hareketleri parçasal olarak öğrenmesi sağlanır. Daha sonra adayların sınava gireceği üniversiteler belirlenerek adaylar kendi gireceği sınavlara yönelik genel çalışma yaparlar.

2 – Atletizm Antrenmanı

Adaylar atletizm antrenmanlarını koordinasyon antrenmanlarının tamamlayıcılığı biçiminde antrenman yapmaktadırlar. Adayların kuvvet, hız, çabukluk, koordinasyon, denge, güç ve koşu stili gibi antrenmanların yapılarak adayların koordinasyonda daha iyi bir sonuç çıkarmasını sağlayan antrenman sistemidir.

3 – Branş Antrenmanı

Branş antrenmanları genel olarak adaylar branşlarına göre ayrılırlar. Branşı olmayan adaylar yetenekli olduğu branştan eğitim alırlar. Burada adaylar branşlarında yarışmacı olarak eğitilmezler. Adaylar sadece üniversitelerin belirlediği branş sisteminde sınava yönelik çalışma yapmaktadırlar.

Kurs Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Gittiğiniz Besyo Hazırlık Kursunun verdiği eğitim hakkında bilgi alınız.

Antrenman alanlarını öğreniniz ve kalitesini kontrol ediniz.

Size söylenilen başarıların doğruluğunu kontrol ediniz.

Antrenör kadrosunu kontrol ediniz.

Antrenmanda kullanılacak malzemelerin kaliteli olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunuz.

Ölçüm cihazlarının olup olmadığını öğreniniz. Var ise ölçüm cihazının hangileri olduğunu sorunuz. ( Fotosel, Dikey sıçrama testi, Esneklik testi, Vücut analizi vb.)

Antrenör kadrosunun ne kadar tecrübeli olduğu hakkında bilgi elde ediniz.

Size söylenildiği gibi eğitim alıp almadığınıza dikkat ediniz.

Kulübün resmi kurs olup olmadığını öğrenin ve sözleşmeniz karşılığında fatura verilip verilmediğiniz öğreniniz.

Kulübün antrenör kadrosunda okuyan öğrencilerin mi, tecrübeli insanların mı yoğun olduğunu gözlemleyiniz.