• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports

Her yıl binlerce öğrenci üniversitelerin beden eğitimi ve yüksekokulları (BESYO) ve spor bilimleri fakültelerinin (SBF)  bölümlerine girebilmek için besyo hazırlık kurslarına gitmektedir. Besyo hazırlık kurslarının belirli sistemleri bulunmaktadır. Besyo hazırlık antrenmanları dediğimiz bu sistemler genellikle adayların kişisel ve genel gelişimlerini içermektedir. Besyo hazırlık antrenman sistemleri genel olarak 3’e ayrılmaktadır. Bunlar ; Atletizm , Branş ve Koordinasyondur. Bu sistemler genel olarak uzman antrenörler ve bu sistemden anlayan insanlar tarafından yapılmaktadır.

Besyo Hazırlık Antrenmanları Nasıl Yapılmalıdır.

Besyo hazırlık antrenmanları aslında Besyo hazırlık kurslarının belirlediği bir süreçtir. Adayı pek ilgilendirmez. Adayı ilgilendiren kısmı kursunun verdiği sistemi iyi anlayıp uygulamasıdır. Fakat iyi bir kurs aynı zamanda iyi bir antrenaman sistemine sahip olan kurstur. Besyo hazırlık antrenmanlarını 3 aşamada ele alacak olursak ve bu sistemi size en kolay yoldan bu şekilde anlatabiliriz.

Besyo Hazırlık Atletizm Antrenmanları

Kursun ana dinamosunu oluşturan hayati önem taşıyan sistemlerin başında gelmektedir. Bunun nedeni diğer iki etkenede doğrudan etki etmesidir. Besyo hazırlık antrenmanlarının olmazsa olmazıdır. Atletizm Besyo içim kişinin güç, kuvvet, denge ve perfomansını arttıracağı yerdir. Ortalama 6-8 aylık bir sistemdir. Adayların sınavlarda başarılı olabilmeleri için uzman alanında iyi bir antrenör ile çalışması gerekmektedir. Fakat  alanında uzman kelimesinden kastetdiğimiz kişinin sadece atletizm alanında iyi olması yeterli değildir. Antrenörün aynı zamanda Besyo hazırlık sürecini iyi bilip Besyo hazırlık antrenmanlarını iyi bir şekilde koordine edebilecek bir antrenör olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise adayların koordinasyon, branş veya diğer sınav sistemlerinde başarılı olabilmesine büyük bir katkı sağlamasıdır.

Besyo Hazırlık Koordinasyon Antrenmanları

Koordinasyon sistemi atletizmle bağlantılı olmakla birlikte  kişinin fiziksel olarak gelişimini sağladıktan sonra  koordinasyon antrenörleri adayların daha iyi bir saniye elde edebilmesi için koordinasyon hareketlerini adaylara birebir doğru bir şekilde yapmalarını sağlayan ve bu sistemlerin birbirine bağlanmasını sağlayan, adayların kontrollerini ve gelişimi sağlayan sistemli antrenman programına denir.

Besyo Hazırlık Branş Antenmanları

Branş antrenmanları bütün üniversitelerde olmamakla birlikte genel olarak üniversitelerin sistemlerinde mevcuttur. Adaylar branş aşamasını ya üniversite sınavlarında eleme olarak yada belirli bir yüzdelik etki olarak görmektedir. Özellikle daha önce hiçbir branş ile uğraşmamış adayların bu antrenmanlara çok iyi hazırlanmaları gerekmektedir. Normal branş antrenmanlarından farkı burda adayların o branşın bir sporcu olmak yerine sadece üniversitenin istediği sınav sistemine yönelik çalışma yapmalarıdır.

Besyo Bilgiler olarak genel olarak sizlere Besyo Hazırlık Antrenmanlarının sistemlerini ve  aşamalarını anlattık umarım faydalı olmuştur. Bizi sürekli takip eden veya etmek isteyen her besyo adayı veya öğrencisine tavsiyemiz instagram hesabımız ve mobil uygularımızdan anlık olarak bildirim alabileceklerini unutmamalarını hatırlatırız.