• Pomem, Pöh, Paem, Pmyo Hazırlık Kursları
  • Regnum Sports

Besyocuyuz, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kısaltması olan Besyo kelimesinden türetilen bir kelimedir. Besyo’da okuyan adaylar arasında kullanılan bir terim olan “Besyocuyuz” kelimesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında okuyan kişilerin okuduğu okulu belirtmek için kullandığı terimdir.

Besyocu olmak toplumumuzda her ne kadar yanlış bir algıya sahip olsada son yıllarda bu algı değişmektedir. Toplum nazarında Besyo kazanmak, kazanılması kolay gibi gösterilmektedir. Halbuki Besyo kazanmak hiçte kolay bir iş değildir. Adaylar hem TYT sınavına hem de özel yetenek sınavlarına hazırlanarak zor bir maratondan geçmektedirler. Toplumdaki yanlış algılardan bahsetmişken, toplumdaki yanlış algıdan bir tanesi de “ Hiçbir şey kazanamazsak Besyo okuruz. Besyocu oluruz.” gibi cümlelerle bu bölümün okuması ve kazanılması kolaymış gibi gösterilmesidir. Bunu söyleyen birçok aday Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölümlerine girmeye karar verip hazırlanmaya başladığında aslında hiç de kolay olmadığını görmektedir.

Neden Mi Besyocuyuz

Üniversite sınavlarına giren herkes gibi bizlerde TYT Sınavı girmekteyiz. TYT sınavından aldığımız sonuçlara ve üniversitelerin belirlediği baraj puanlarına göre sınavlara başvuru hakkımız doğmaktadır. Başvuru hakkımızın olduğu üniversitelerin Özel Yetenek Sınavlarına başvuru yapıp sınavlarına hazırlanmaktayız. Yaz demeden kış demeden bütün yıl hem üniversite geçiş sınavı olan Temel Yeterlilik Sınavına (TYT) çalışıp hem de Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültelerinin hazırladığı Özel Yetenek Sınavlarına hazırlanmaktayız. Bir üniversiteye de değil, birçok üniversitenin sınavına hazırlanmaktayız. Neden? Yazın bütün arkadaşlarımız tatildeyken bizler sırf “Besyocuyuz “ diyebilmek için eylüle kadar sınavlara hazırlanıp sınavlara girmekteyiz. Sırf hayalimiz olan Besyo’da okuyabilmek için bütün yıl hem dershane hem de Besyo Hazırlık Kurslarına gitmekteyiz. Haftanın 7 günü fiziksel ve mental olarak çalışmaktayız. Bu yüzden soruyoruz. Besyo kazanmak kolay mı? Hiçbir şey olamazsak Besyocu oluruz, cümlesine bu yüzden karşı çıkıyoruz. Toplumda bulunan yanlış algıyı tam da bu yüzden değiştirmek istiyoruz. Besyo okumak, Besyocu olmak ve Besyocuyuz diyebilmek hiçbir zaman kolay olmadı, olmayacakta. Onun için biz bölümümüzü savunuyoruz ve her zaman savunacağız. Besyo okumak, kazanmak, Besyocuyuz diyebilmek gerçekten hakederek, savaşarak ve emek vererek yapılabilecek şeylerdir.

Biz Besyo Bilgiler Ailesi olarak her zaman Besyo okuyan, Besyocu olan, Besyo sınavlarına hazırlanan, Besyocuyuz diyen insanların yanında olacağız ve hiçbir zaman hakkımızla elde ettiğimiz şeylerin küçümsenmesine izin vermeyeceğiz ve mesleğimizin ne kadar kutsal olduğunu her fırsatta savunacağız.

Unutmayınız ki Ulu Önder Atatürk’ünde sözlerinden anlaşıldığı üzere sporun ne kadar önemli ve kutsal olduğunu anlamaktayız. “Her türden spor etkinliklerini, Türk gençliğinin ulusal eğitiminin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddî ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da ulusal heyecan içinde özenle yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.”